Učitelé

2. března 2009 v 13:57 | Bára |  Zábava
Typy učitelů
     
Vypravěč
Tak to je učitel, který podává svůj výklad jako pohádku, příběh. Souvisle hovoří o daném tématu a dokáže si získat posluchače, třeba i tím, že rád zmiňuje perličky, které se více či méně k tématu vážou. Učitel vypravěč je všeobecně většinou oblíbený. Někdo si z jeho hodin dokáže hodně odnést, neboť rád poslouchá. Někdo si odpočine, třeba i trošku popustí víčka.

Omílač
Tak to je u mě tragický zástupce vyučujících. Problém je udržet pozornost, když omílač spustí svůj "kolotoč". Co mě dokázalo už na začátek hodiny připravit o náladu, bylo to, že někdy pedagog ještě ani nezavřel dveře od třídy a už začal výklad. Kdyby třídy neměly dveře, možná by už hned po opuštění svého kabinetu začal s probíráním tématu. Navíc ještě tento typ nemá moc posluchačů. Hovoří stále stejným tempem a stále stejným tónem. Spustí kolotoč a celou hodinu si pečlivě hlídá, aby jej nic nevyrušilo z klidného a uzívaného projevu. Takové hodiny vůbec neutíkají, pokud nemáte pod lavicí co číst, nebo váš parťák na piškvorky nepřišel do školy.

Přetahovač
Tak to není silák, který by se svými svěřenci přetahoval o žákovskou knížku nebo třeba tahák. Je to učitel, pro něhož nemá vyučovací hodina 45 minut, ale rovných 55 minut, v lepším případě jen 50 min. Už tímto krokem si získává "protivníky", tedy ty, kteří po uplynutí "věnovaného času" patřičným způsobem dávají najevo, že je již přestávka. Přetahovač má ale neuvěřitelnou zálibu terorizovat třídu a dále vykládat, jako by se "nechumelilo". Chce to nervy z ocele, protože studenti si svou přestávku hlídají a dávají najevo, že už je jejich čas.

Vtipálek
Jo tak to jsou všeobecně oblíbení učitelé. Na jejich hodiny se třída těší. Dost často zpestřují výklad svými historkami, co se jim kde přihodilo. Občas je napadne nějaký ten vtip, který se k tématu hodí třeba jen okrajově, ale třída je za něj vděčná.

Nestíhač
Klasika, nestíháme s nimi probrat látku. Už je konec školního roku a my jsme teprve v polovině učebnice. Tak to pak honem doháníme tím, že zbytek je jako samostudium, takže většinou do zbytku látky nikdo nepronikne. Studenti většinou pak ani neví, o čem se píše v závěru učebnice. Protiklad nestíhače jsem nikdy na škole nepotkala. Že by někdo jel tak rychle, že by byl napřed? Tak na nikoho takového si nevzpomínám.


Jdoucí s dobou
Stručná charakteristika? Potištěné papíry. "Moderní" vyučující nám vždy nosil hromady papírů, které jsme si měli okopírovat. Nebo nám posílal e-mail s probíranou látkou, nebo odkazem na stránky, kde lze studijní materiály nalézt a vytisknout. Ulehčuje tím práci studentům, kteří během jeho výkladu nemusí závodit, zda stihnou vše důležité poznamenat. Pak také je rozdíl mít něco naškrábáno v sešitě anebo přehledně zpracované a vytištěné. Studentům stačí jen koupit si zvýrazňovač a podtrhávat si to, co považují za důležité. Toto ocení i nepřítomní studenti, kteří vědí, co se bralo a nemusejí shánět sešit, ze kterého by si látku dopsali nebo okopírovali. Tento vyučující do hodin nosí třeba i notebook a promítá studentům prezentace, obrázky nebo v hodině matematiky třeba grafy.Jak na ně?

Vypravěč-Udělej si zápisky do malého bloku.Nezapomínej připsat perličky,co říkal, a sem tam přidej zajímavost.Toto se nauč a potom to vylož jako dobrovolný referát s obrázky.Bude nadšený.


Omílač-Tak to je teda věc...No nedá se nic dělat,musíš poslouchat.Doma se uč ze sešitu pozorně
a trpělivě,abys to perfektně zvládla vyprávět i používat.Doma tě někdo může vyzkoušet.A když se pak vloudí chybička,nezoufej.Vždyť je to jen "suplák".

Přetahovač-Promluv si s ním/nebo třídní učitelkou/učitelem.Když ani jeden nepovolí,sjednoť spolužáky.Tohoto učitele si musíte získat.Naplánujte třeba na školní akademii vystoupení,a na závěr předneste proslov,že jste to věnovali právě jemu...měl by roztát. !POZOR!Musíte na něj pomalu.

Vtipálek-Tohoto učitele je získat si poměrně jednoduché.Zjistětě se třídou kdy má například svátek,a dejte mu malou drobnost.Určitě zareaguje dobře a odpustí možná i malý testík;)

Nestíhač-Najděte si se třídou doučování.Poté až bude zkoušet,řekněte i to,co víte jen z doučování.Uvědomí si to?Pokud ano,máte vyhráno a nemusíte se bát propadnutí.Pokud ne,alespoňse snažte zapůsobit svými znalostmi.

Jdoucí s dobou-Vymyslete se třídou návrh jako třeba jít na počítače.Tam si hledejte nějakou adresu k probírané látce.Super!


Smajlíci vystihující učitele

Vypravěč- +
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama